19 października 2020

Wyznaczenie celów metodą SMART

„Planowanie, to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości. Możesz to zacząć już dziś” – Alan Lakein.

Każdy z nas planuje swoje działania, zastanawia się nad przyszłością, zatapia się w rozmyślaniach o rzeczach, których jeszcze dokona. Bardzo często te plany pozostają tylko w sferze marzeń. Dlaczego nie realizujemy swoich postanowień? Jedną z głównych przyczyn jest brak dobrze określonego celu. Pozostaje więc pytanie: jak poprawnie sformułować cel, aby był dla nas motywacją i drogowskazem do działania? Naprzeciw wychodzi nam popularna metoda SMART.

Dobrze określony cel jest kluczem do sukcesu.

Cel SMART

SMART jest to sposób formułowania celu, który pomaga w jego realizacji. Z angielskiego – bystry, sprytny i właśnie taki ma być Twój cel, jeśli chcesz go osiągnąć. Każda literka tej metody określa jedną cechę dobrze określonego celu.

  • S – szczegółowy
  • M – mierzalny
  • A – atrakcyjny
  • R – realistyczny
  • T – terminowy

S jak Szczegółowy

Cel ma być dookreślony- musisz wiedzieć czego dokładnie chcesz, do czego dążysz. Należy dobrze zastanowić się jak ma wyglądać efekt końcowy. Nie pozostawiaj miejsca na domysły i interpretacje.

M jak Mierzalny

Dobrze sformułowany cel pozwala Ci śledzić postępy, stwierdzić czy przybliżasz się do jego realizacji. Musisz mieć również jasność co do kryteriów, które pomogą Ci określić, czy już osiągnąłeś dokładnie to, co zostało zaplanowane.

A jak Atrakcyjny

Atrakcyjny cel będzie Cię napędzał do działania, doda Ci motywacji w chwilach zwątpienia. Formułując go, zastanów się dlaczego akurat to jest dla Ciebie takie ważne? Co dzięki temu osiągniesz? Co się zmieni na lepsze?

R jak Realistyczny

Warto przeanalizować, czy posiadasz zasoby niezbędne do zrealizowania tego celu, a więc przykładowo czy masz wystarczająco dużo czasu i siły. Zastanów się też, czy cel jest całkowicie zależny od Ciebie.

T jak Terminowy

Dobrze określony cel powinien posiadać termin realizacji. Dzięki temu będziesz czuł się bardziej zmobilizowany do działania. Jeśli nie wyznaczysz sobie konkretnej daty, możesz wpaść w pułapkę ciągłego odkładania „na później”.

Przykłady

Cel wyjściowy: chcę schudnąć. Cel SMART: Chcę schudnąć 5 kilogramów, tracąc na wadze 1,5 kilograma miesięcznie, dzięki diecie i codziennym 30 minutowym ćwiczeniom, aby lepiej wyglądać na plaży w lecie. Chcę to osiągnąć do 30 czerwca.

Cel wyjściowy: chcę napisać książkę. Cel SMART: Chcę napisać książkę o motywacji do nauki, która będzie miała 150 stron zawierających teorię i ćwiczenia praktyczne do samodzielnego wykonania w domu. Będę pisać 1,5 strony dzienne przez 6 dni w tygodniu. Dzięki temu moja wiedza dotrze do szerszego grona odbiorców. Chcę ją skończyć do końca lipca.

Cel wyjściowy: chcę biegać. Cel SMART: Chcę 3 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i soboty, biegać przed pracą, na świeżym powietrzu przez 30 minut, zaczynając od dzisiaj.

Jeśli chcesz poćwiczyć formułowanie celu SMART zachęcam do pobrania karty pracy TUTAJ.

Iwona Marek – pedagog szkolny

1 thought on “Wyznaczenie celów metodą SMART

  1. Ciekawy i potrzebny artykuł. Niby znane treści, ale zawsze warto sobie je przypomnieć. A cele, które Pani zamieściła (przykłady) …. jak dla mnie w punkt 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *